Blog czyli Baza Wiedzy

Dział ten zawiera krótkie teksty odpowiadające na szereg pytań związanych ze szlachetną biżuterią. Odsłania kulisy mojego warsztatu, omawia podstawy merytoryczne oraz obala obiegowe stereotypy.

gemmologia

Diament a brylant

Słowa te w jubilerskim internecie stosuje się wymiennie. Czy są to tylko synonimy? A może dwa wyrazy o innym znaczeniu? Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?

Ten sam pierścionek w dwóch rodzajach kruszcu.
edukacja obyczaje

Jaki kruszec wybrać?

Podstawowym kryterium przy doborze biżuterii są upodobania osoby, która będzie ją nosić. Jednakże każdy stop ma swoje właściwości mogące pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Spinel jest lukratywną alternatywą dla rubinu.
gemmologia

Spinel – następca rubinu

Rubin był od zawsze niekwestionowanym królem czerwieni. Jednak pojawił się nowy gracz, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

obyczaje

Dlaczego pierścionek zaręczynowy?

Jeszcze jakieś 100 lat temu zaręczyny były zwyczajną umową między dwojgiem ludzi, którzy planowali się pobrać. Dzisiaj nie jest to już takie łatwe. O sile uczuć musi świadczyć odpowiednio dobrana biżuteria w formie prezentu. Co oznacza pierścionek zaręczynowy?

gemmologia edukacja

Inwestycja w naturalne piękno

Podstawą zakupu biżuterii lub kamieni inwestycyjnych powinna być znajomość zasad. Oto kilka z nich.

Szafir z certyfikatem renomowanego instytutu GIT specjalizującego się w ocenie kamieni kolorowych.
edukacja gemmologia

Jak wyceniane są kamienie szlachetne?

Każdemu, kto choć odrobinę interesuje się biżuterią, wartość kamieni szlachetnych kojarzy się z takimi parametrami, jak waga, średnica, czystość, barwa i szlif. Dwie pierwsze wartości wydają się mieć oczywisty wpływ na cenę. Przy pozostałych czynnikach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

edukacja

Biżuteria jak dawniej

100 lat temu, aby cokolwiek wytworzyć, potrzebne były duże umiejętności, rozległa wiedza i trudno dostępne narzędzia. Dzisiaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Co się zmieniło?

Tsavoryt ma wyjątkową, butelkowo-zieloną barwę.
gemmologia

Tsavoryt, alternatywa dla szmaragdu

Szmaragd to bardzo rzadka i wyjątkowo ceniona odmiana berylu. Jednak kilkadziesiąt lat temu odkryto minerał, który nie tylko jest tańszy, ale też ma fascynujące właściwości.

Lutowanie oprawy do szyny pierścionka.
edukacja

Lutowanie, odlewanie i spawanie

Gdy oglądamy ręcznie wykonaną biżuterię, rzadko kiedy taki wyrób wykonany jest z jednej, litej bryły metalu. Przeważnie jest to kilka elementów, połączonych następnie w całość. W jaki sposób wiąże się poszczególne części?

Figury szachowe z białego złota w formie naszyjników.
edukacja

Czym jest białe złoto?

Dawniej białe złoto było egzotycznym materiałem dostępnym wyłącznie dla elit. Dzisiaj można je spotkać w każdym sklepie jubilerskim. Tylko czy to naprawdę białe złoto?

Duży i niepraktyczny pierścionek ze szmaragdem.
edukacja

Bajki o biżuterii

Za każdym razem kiedy przeglądam blogi na temat jubilerstwa odnoszę nieodparte wrażenie, że treści tam zawarte są jak fake news. Na co warto uważać?

edukacja obyczaje

Czy warto inwestować w biżuterię?

Kiedyś kupowano drogą biżuterię dwa razy w życiu: na zaręczyny i do ślubu. W pozostałych wypadkach, takich jak rocznice czy inne okazje, wystarczał drobiazg z sieciówki. Ostatnio widać jednak zmianę, która sprawia, że warto sięgnąć po szlachetną biżuterię.

Obrączki miarowe, którymi można dokonać pomiaru palca.
edukacja

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Przy doborze biżuterii zaręczynowej dylematów może nastręczyć rodzaj kamienia, kolor złota lub dobór wzornictwa. Jednak czasem największy problem pojawia się gdy trzeba ustalić rozmiar. W jaki sposób dokonać pomiaru aby nie zdradzić swoich intencji?

edukacja

Czym są karaty?

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem biżuterii, w pierwszym momencie skupiamy się na kształcie, kolorach oraz użytym materiale. Jednakże po chwili przyglądamy się bardziej szczegółowym parametrom. I tu pojawiają się tajemnicze karaty. Czym one są i jak mogą pomóc nam w ocenie danego wyrobu?