Dwa spinele w kolorze krwistej czerwieni.
gemmologia

Spinel – następca rubinu

Autor: Piotr Zieliński

Rubin był od zawsze niekwestionowanym królem czerwieni. Uwielbiany przez monarchów i elity, klejnot w odcieniu krwi gołębiej, dotąd nie miał sobie równych. Jednak w erze wyczerpywania się surowców naturalnych, dostępność tego minerału gwałtownie spadła, a ceny poszybowały w zawrotnym tempie. Jakie to miało następstwa? A może warto zainwestować w coś innego?

Rubin a ryzyko inwestycyjne

W związku z tymi zmianami na rynku kamieni szlachetnych pojawiło się mnóstwo podróbek, imitacji i rubinów poprawianych. Obecnie ten ceniony minerał, obok szmaragdu, jest najczęściej poprawianym kamieniem na świecie. Wiele tych metod jest nietrwałych, a klienta często nie informuje się przy zakupie o rodzaju ingerencji. Wysokie ryzyko, oraz bajkowe ceny odstraszają inwestorów, którzy szukają alternatywy.

Okazuje się, że takiej alternatywy wcale nie trzeba daleko szukać. Została ona znaleziona dawno temu. W czasach starożytnych, w kopalniach położonych w centralnej i południowo-wschodniej Azji, wydobyto wielkie kryształy znane jako rubiny Balas. Niektóre z nich weszły w skład klejnotów koronnych imperatorów, często przechodzących z rąk do rąk jak łupy wojenne. Jednak dopiero z czasem okazało się, że wydobyte kryształy to nie rubin, tylko spinel – minerał o podobnych fizycznych właściwościach i kształcie kryształów co diament. Nazwa spinel pochodzi od łacińskiego wyrazu “spina” czyli strzała.

Niedoceniony klejnot, nieoceniony potencjał 

Przez całe stulecia minerał ten można było określić mianem najbardziej niedocenionego klejnotu w historii. Jednak obecnie, przy rosnących cenach rubinów, jego blask ujrzał światło dzienne w pełnej krasie. Spinel występuje na Sri Lance, w Afganistanie, a także w legendarnych kopalniach Mogok w Birmie, z których pochodzą też najwyższej klasy rubiny. Swoją krwistoczerwoną lub różową barwę zawdzięcza śladowej ilości chromu. Im większa zawartość tego pierwiastka w krysztale, tym mocniejszy czerwony odcień.

Co ciekawe spinel, podobnie jak szafir, występuje w różnych kolorach, takich jak pomarańczowy, różowy, purpurowy, niebieski, fioletowy i nawet zielonkawy. Dzięki temu można zaprojektować wielobarwne biżuteryjne kompozycje, z użyciem tylko tego rodzaju kamienia szlachetnego. Spinel jest też bardzo twardy. W przeciwieństwie do tanzanitu, lub turmalinu, jest on trudny do zarysowania, dlatego można go z powodzeniem stosować do biżuterii noszonej na co dzień. Różne kolory, właściwości fizyczne, większa dostępność i korzystniejsza cena sprawiają, że zarówno jubilerzy jak i klienci coraz chętniej sięgają po ten egzotyczny minerał.

Pierścionek i kolczyki ze spinelem i diamentami.

Ile kosztuje spinel?

Co jednak można powiedzieć o wartości spinelu? Czy opłaca się inwestować w niego tak jak w rubiny? Odpowiedź jest dosyć prosta. Dobra inwestycja to taka, w którą mało się inwestuje, a wiele się zyskuje. W wypadku rubinów lokata wymaga bardzo wysokiego wkładu początkowego. Tymczasem złoża spinelu nie są jeszcze tak wyeksploatowane jak wypadku klejnotu, z którym się go porównuje. Dlatego przy stosunkowo niskiej cenie można uzyskać bardzo wysokiej klasy kamień, który oprawiony w piękną biżuterię znacznie zyskuje na wartości. Ale już w tej chwili można dostrzec ogromne dysproporcje w cenach tego minerału nawet w wyspecjalizowanych salonach. Dzieje się tak dlatego, że jak wypadku każdego rzadkiego surowca naturalnego, cena będzie rosnąć proporcjonalnie do zmniejszania się złóż. Już teraz istnieją firmy specjalizujące się w poszukiwaniu tego konkretnego minerału, a jego ceny rosną z roku na rok. Słusznie zatem można więc stwierdzić, że spinel to następca rubinu, który z czasem dorówna mu swoją ceną i sławą.

Poprzedni Następny

Przeczytaj inne posty:

Duży i niepraktyczny pierścionek ze szmaragdem.
edukacja

Bajki o biżuterii

Za każdym razem kiedy przeglądam blogi na temat jubilerstwa odnoszę nieodparte wrażenie, że treści tam zawarte są jak fake news. Na co warto uważać?

Obrączki miarowe, którymi można dokonać pomiaru palca.
edukacja

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Przy doborze biżuterii zaręczynowej dylematów może nastręczyć rodzaj kamienia, kolor złota lub dobór wzornictwa. Jednak czasem największy problem pojawia się gdy trzeba ustalić rozmiar. W jaki sposób dokonać pomiaru aby nie zdradzić swoich intencji?