Liga Obojga Narodów (częściej znana jako Rzeczpospolita Obojga Narodów) to wspólne państwo powstałe w 1569 roku w wyniku unii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powstanie tej unii było formalnie usankcjonowane przez unię lubelską, która ustanowiła wspólny sejm, monetę i politykę zagraniczną obu krajów. Na czele Rzeczypospolitej stał wspólny władca – król Polski i wielki książę litewski – wybierany przez szlachtę w drodze wolnej elekcji. Unikatowy ustrój państwa łączył różnorodność kulturową i religijną z dość szerokimi wolnościami szlacheckimi.
Dzięki unii Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie tworzyły silniejsze i bardziej stabilne państwo, które mogło skuteczniej bronić się przed zagrożeniami zewnętrznymi. Ujednolicenie polityki zagranicznej, waluty i systemu prawnego sprzyjało również rozwojowi gospodarczemu i integracji społecznej obu narodów. Liga opierała się na wzajemnym poszanowaniu interesów i dążeniu do wzmocnienia wspólnego organizmu państwowego. Obecnie jednak widzimy odwrotny kierunek w relacjach między narodami. Przeważa arogancja i brak elementarnego poszanowania dla partnera, co niszczy podstawy konstruktywnego dialogu i wzajemnego zaufania. Na naszych oczach arena międzynarodowa przechodzi do ostatniego aktu ponurej sztuki teatralnej, w której ludzkie rządy są niezdolne do zaprowadzenia trwałego pokoju.
Poniższy pierścień przypomina o czasach, gdy szacunek i honor miały ponadczasową wartość. W centrum sygnetu znajdują się ozdobne inicjały. Boki zdobią insygnia nawiązujące do historii ligi i korzeni właściciela. Na drugiej tarczy umieszczona została część herbu szlacheckiego "Jelita", również powiązany z wątkiem wspólnej historii Polsko-Litewskiej (unia horodelska). Wnętrze pierścienia zdobi ażurowy gobelin. Całość została wykonana w litym żółtym złocie.