Pierścionek koktajlowy z szafirami
pierścionki

Pierścionek koktajlowy

Autor: Piotr Zieliński

Pojawiły się jako trend w latach 20-tych XX wieku. Był to szczyt epoki Art Deco, era prohibicji w Ameryce oraz czas, gdy kobiety walczyły o uznanie swoich praw. W takich okolicznościach nastąpiło połączenie trendów w sztuce, architekturze i modzie związane ze stopniowymi zmianami w społeczeństwie. W centrum tych wydarzeń znajdowały się nielegalne przyjęcia koktajlowe, na których kobiety prezentowały najnowsze trendy w modzie.

Duży pierścionek z szafirem

Jednym z takich trendów było wprowadzenie wyrazistej biżuterii z kolorowymi kamieniami szlachetnymi osadzonymi w maksymalistycznych oprawach. Pierścionki idealnie wpisywały się w te śmiałe, a zarazem eleganckie formy. Bogato zdobione wzory, które widziano na dłoniach uczestniczek koktajlowych przyjęć, zaczęto nazywać pierścionkami koktajlowymi, ponieważ kobiety nosiły je na ręce, na której trzymały swój koktajl, jako sposób na wyrażenie zuchwałości wobec zakazów prohibicyjnych. Pierścionek koktajlowy symbolizował wyzwolenie od ciemięskich przepisów.

Wyjątkowa geneza biżuterii koktajlowej stała się inspiracją do zrealizowania wyrazistego pierścionka w stylu Art Deco. W centrum, naprzeciw siebie osadzone są dwa szafiry w żółtym i różowym kolorze. Owijają je złote wstęgi przechodzące płynnie w obrączkę pierścionka, dopełnioną małymi diamentami. Zdyscyplinowana kompozycja centrum pierścionka kontrastuje z okalającymi ją, pozornie losowo umieszczonymi, oprawkami wysadzanymi małymi tanzanitami i szafirami. Gra kolorów nawiązuje do nadchodzącego lata i ciepłych promieni słońca. Całość została wykonana w żółtym złocie. 

Pierścionek z dużymi szafirami

Koktajlowy pierścionek z dużym szafirem

Powrót